среда, 8 января 2014 г.

Урок з економіки

Тема: Роль підприємця.
Мета: Сформувати в учнів знання про функції підприємця в економіці країни;
з’ясувати, що таке підприємство, які види підприємства властиві сучасній економіці; розвивати економічні мислення, уміння орієнтуватися у сфері економічних професій; виховувати культуру спілкування;
стимулювати розвиток умінь учнів аргументувати свою відповідь;
Обладнання: підручник, роздавальний матеріал ( тести ), комп’ютер, проектор.
Тип уроку:урок – конференція.
Структура уроку
I.Організаційний момент.
II.Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
III. Мотивація навчальної  та пізнавальної діяльності.
IV.Вивчення нового матеріалу.
V.Закріплення знань і вмінь учнів.
VI. Підсумок уроку.
VII. Домашнє завдання.

IОрганізаційний момент
Організація класу до проведення уроку – конференції.

IIАктуалізація опорних знань і вмінь учнів
Бесіда
1.     Що таке підприємство?
2.     Чим відрізняється поняття «фірма» від «підприємство»?
3.     Які функції виконує підприємство?

IIIМотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Понад 10 років тому деякій кількості людей  у нашій країні було знайоме слово «підприємець», і ще менше було тих, хто розумів його значення. Сьогодні, ситуація змінилась. Важко знайти людину, яка б не розуміла значення цього слова.
   Будь-яке підприємство здійснює певну господарську діяльність. Особливим видом господарської діяльності є підприємство. Цивілізоване підприємство ґрунтується на двох засадах:
         а) приватній власності;
         б) ринкових відносинах.

IV Вивчення нового матеріалу
Підприємство – тип господарської поведінки підприємців з організації розробок виробництва та реалізації благ з метою отримання прибутку й соціального ефекту. Це особливий вид діяльності, і ця особливість характеризується ознаками:
1.     Самостійна діяльність «за свій рахунок» - власність підприємця;
2.     Ініціатива, творча діяльність;
3.     Систематична діяльність – пов’язана з відтворювальним процесом та обов’язково офіційно зареєстровано;
4.     Діяльність здійснюється на власний ризик, під власну економічну відповідальність.
Підприємливість – здатність до самостійних, неординарних, нетипових дій господарських суб’єктів. Тому в умовах ринку практично всі люди мають бути підприємливими, але це не означає , що всі повинні й можуть бути підприємцями. Як засвідчує світовий досвід, тільки 5 -8 % населення є представникамипідприємницьких кіл.
Пропозицію учням пройти тестування на здатність займатись бізнесом.
1. Чи поводитесь ви наодинці так, як і тоді, коли за вами спостерігають?
2. Чи вважаєте ви себе здатним стати головою сім'ї?
3. Чи вважаєте ви хитрість хорошою та корисною рисою?
4. Чи можете ви розпочати розмову на вулиці з незнайомою людиною?
5. Чи знаєте ви, який колір сьогодні в моді?
6. Чи їдете у транспорті без квитка, якщо забули вдома проїзний?
7. Чи заздрите успіху ваших знайомих?
8. Чи звертаєтесь на «Ви» до ваших старших за віком родичів?
9. Чи здатні ви усно швидко обчислити, скільки буде 3 % від трьох відсотків?
10. Чи приходите вчасно в кіно?
11. Чи приходите вчасно на побачення?
12. Чи вважаєте за потрібне давати чайові?
13. Переживаєте, якщо вас обрахували на 1 грн?
14. Чи пам'ятаєте дату народженнясвого вчителя?
15. Чи сідаєте в міському транспорті на будь-яке вільне місце?
16. Чи сідаєте в таксі тільки на заднє сидіння?
17. Чи любите робити записи у книгу скарг?
18. Чи вважаєте, що завжди достатньо лише одного попередження?
19. Чи знаєте, які грошові одиниці існували у Стародавньому Римі?
20.Чи зможете залишити валізу на вокзалі під наглядом зовсім незнайомої людини?

Повністю позитивна відповідь на кожне запитання дає 10 балів, повністю негативна - 0 балів. Проміжн і відповіді оцінюються "на око" між 0 і 10 балами. Наприклад, якщо ви з десяти своїх учителів пам'ятаєте дату народженнятільки одного, відповідь - 1 бал. Якщо відповідь на яке-небудь запитання для вас є складною - 5 балів. Склавши всі свої бали, ви звертаєтесь до ключа тесту.
Ключ до тесту:
120-200 балів – ви природжений бізнесмен. Якщо ви отримали      ці бали в результаті підглядування у відповіді, вирахуйте 80 балів та орієнтуйтесь на новий результат.
110-119 балів – ви володієте не всіма потрібними якостями бізнесмена, але у вас є реальні шанси досягти успіху в бізнесі; деяку допомогу при цьому вам нададуть роздуми про причини втрати балів.
50-90 балів - видно, у бізнесмени вам не вибитись, але, судячи з усього, ви правдива, порядна людина, у вас непоганий характер, так що не все втрачено в житті.
Кожнийу чень підраховує бали, отримані ним під час тестування, і виявляються групи учнів у кожній  градації здатності до занять бізнесом.

Далі підбиваю невеликий підсумок.

Сутність підприємства більш глибоко розкривається через основні функції:
ü інноваційну (творчу) – нова комерційна ідея;
ü ресурсна – мобілізація всіх ресурсів;
ü організаційну – реєстрація підприємства, організація виробництва,                 збуту реклами, тощо;
ü стимулюючу (мотиваційну) – формування мотиву чіткого механізму ефективної та корисної праці.

Далі задаюпитання. Якими якостями повинен володіти підприємець?
Орієнтовані відповіді учнів:
·        ризик;
·        лідерство;
·        наполегливість;
·        здатність до точного розрахунку;
·        міцне здоров’я.

Діяльність підприємця вважається успішною, якщо прибуток становить не менше ніж 20%  від рівня витрати.

Задаю учням питання: «Які є позитивні та негативні наслідки підприємницької діяльності?»
Позитивні                                                           Негативні

На попередньому уроці учні отримали домашнє завдання скласти власний бізнес – проект (індивідуальний, або у групі) за таким планом:
§  яку сферу підприємницької діяльності ви вирішуєте виробляти і чому;
§  назва підприємства;
§  адреса;
§  хто буде керувати справою;
§  кількість працюючих на даному підприємстві;
§  які проблеми можуть виникати при підприємницькій діяльності в даній справі (конкуренти, попит, ринок збуту).

Учні по черзі представляють свій бізнес – проект і захищають його перед однокласниками.
Захист кожного бізнес – проекту проходить за допомогою комп’ютерної техніки.
При розгляді бізнес – проекту вчитель та учні ставлять запитання й вирішують кілька важливих моментів:
o   Чому саме цей вид комерційної діяльності вибрав учень?
o   Які перешкоди можуть виникати при створенні підприємства?

Бізнес – проекти учнів:
      I.            група бізнес – проект плану - магазин електроніки
   II.            група – Турагенція «Вояж»,магазин Книгарня «Є»
III.            індивідуальні проекти – Дитяче кафе «Губка Боб»
IV.            індивідуальні проекти

V Закріплення нових знань, вмінь
Яких сторін стосується ризик:
a)     утрата грошей;
b)    утрата репутації;
c)     утрата життя;
d)    не визначеність економічної ситуації в країні;
e)     недостовірність інформації.
Який із цих видів ризиків має найбільше значення?
Як можна подолати його негативні наслідки?

VIПідсумок уроку
Після обговорення вчитель підбиває підсумок, робить висновки, виставляє оцінки.

VII Домашнє завдання
1.     Сенкан до слова «Підприємство"
2.     §12.

















Історія заснування Добровеличківської загальноосвітньої школи – інтернат.
Нашу школу було засновано в 1956р., перша в Кіровоградській області  трудова, політехнічна школа – інтернат з виробничим навчанням. До школи прийняті діти – сироти 1-5 класів, та діти, які не мали належного догляду в сім'ї. Всього за перший рік навчання було 127 дітей, яких навчали 18 учителів та вихователів. Школа розмістилася в одноповерховому будинку, двоповерховий будинок використовувався, як спальний корпус. В 1957р., побудовано майстерню, в цьому ж році побудовано будинок для домоводства.
В 1959р, розпочалося будівництво триповерхового гуртожитку, а 1 вересня 1960р., будинок здали в експлуатацію.
В 1960 р, почали будувати велику теплицю, 1962р, - шкільний планетарій.
1956-1957р., - найтяжчий у навчанні, але зусиллям вчителів та вихователів, 127 чоловік закінчили навчальний рік, 9 залишилося на другий рік, а 12 стали відмінниками. У школі – інтернат був молодий, завзятий колектив учителів, вихователів, обслуговуючого персоналу. На чолі школи стояв В. Я. Нога. Спочатку завуч, а з 27 жовтня 1956 по 1979 року незмінний директор. Людина, яка віддала  життя школі – інтернату, закохана у свою справу, вчитель – новатор педагог з великої літери. Під його мудрим керівництвом школа стала найкращою в області. В. Я. Нога трудову діяльність розпочав у 18 років, в 1936р. Учасник бойових дій, на фронті – всі роки війни. Під керівництвом  В. Ноги, який творчо використовував педагогічну спадщину А.С. Макаренка, був послідовником В.О. Сухомлинського, в школі склалася чітка система трудового виховання, та прилучення учнів до праці. За часів Василя Яковича було побудовано 3 корпуси, гаражі, гуртожитки, восьмиквартирний будинок для вчителів. Всі ці будівлі були побудовані руками наших вихованців.
«Золота гордість» кожної школи – це колектив вчителів та вихователів, які своєю працею возвеличують горде ім'я – вчитель. Майже по крупинках збирав навколо себе однодумців, педагогів, які виховували, навчали. Замінювали вихованцям батьків, стали їм щирими друзями і помічниками на все життя.
Колектив був молодий, надзвичайно працьовитий, талановитий, дружній. Разом з вихованцями навчалися, працювали на підсобному господарстві, де було 50 га землі, 20 корів, більше, як 300 свиней, 6 автомашин, трактори і автобуси. Кожен випускник вміло керував автомобілем або трактором. Учні школи – інтернату трудилися досить ефективно. Все це використовувалося для зміцнення матеріальної бази школи, харчування дітей, придбання одягу. І діти, і вчителі жили одним життям, одними надіями. У школі діяв хор – вчителів та учнів, разом виступали в агітбригадах, на вечорах відпочинку, організовували свій драмгурток. У вільний час вчителів та учні разом з директором садили ліс – багато про, що могли б розповісти дуби, липи, берези Тишківського лісу про ті минулі роки.
Літом, разом із духовим оркестром  вихованці  виїжджали на відпочинок у парк пана Ревуцького. Жили в наметах, відпочивали, купалися у ставку.
Діти, які закінчували навчальний рік на відмінно, були нагородженні екскурсіями до Москви, Ленінграда, Волгограда, Бреста, їздили і відпочивати до «Артеку».
Василь Якович оберігав своїх випускників, допомагав їм при виступі до вузів, технікумів.
Так золоті та срібні медалісти Валентина Патик, Ірина Швець, Лариса Волошина, Іващенко Лідія, Колісніченко Микола, Грицишина Олена вдячні директору за його піклування. Пройшли роки і колишні випускники стали інженерами, лікарями, військовими, вчителями, робітниками. Розлетілися по куточкам колишнього Радянського Союзу, але коли вдається побувати у Добровеличківці завжди знаходять хвилинку, щоб відвідати школу, вчителів та вихованців.
Доки живуть на світі вчителі та учні, доти світ перебуває у постійному розвитку, який веде до оновлення духовного збагачення, моральної досконалості.
Учитель прагне створити особистість, а в школі-інтернат – вчитель і вихователь займає особливе місце. Працювати в школі і бути байдужими не можливо, адже педагоги  разом з дітьми постійно, на святах, і в будні, в радості та в горі.
У багатьох педагогів, трудовий стаж, яких стає 30, 35 40 років та один  запис у трудовій книжці:
«Прийнято на посаду вчителя, або вихователя в  Добровеличківську школу – інтернат і дата 1956, 1957, 1959, 1962, 1972, - все життя.
Молодою, вродливою, тендітною, усміхненою вихованці школи назавжди запам'ятали піонервожату, вихователя, вчителя, завуча Трикіну Валентину Вікторівну, яка переступила поріг школи 8 січня 1959р. Це прекрасний педагог, тонкий психолог. Вона вміє все: підбадьорити, пожартувати, зрозуміло пояснити важливі теми. І в кожній дитині вчитель бачила насамперед людину, а потім учня. Валентина Вікторівна незамінний ведучий районного радіо, разом з В. Я. Ногою заснувала районний краєзнавчий музей. І зараз перебуваючи на заслуженому відпочинку веде активний  спосіб життя, згуртовує навколо себе своїх колег, допомагає, завжди підтримує словом і ділом.
Професія вчитель дуже складна, і якщо не любити дітей, не мати терпіння, не потрібно обирати професію. Школа це друга домівка, а вчитель друга матуся, яка у важку годину зрозуміє ,підтримає і допоможе. І такими були вчителі математики: Грон Ольга Володимирівна, Важинська Таїсія Василівна. Це педагоги, від Бога, прекрасно володіли предметом, вміли захопити учнів. Уроки математики в школі були цікавими, змістовними і тому багато випускників іспити з математики складали на «відмінно».
Ірина Кузьмовна Русова – вчитель  російської літератури. Справедлива, розумна, неймовірно талановита, як педагог. Віддавала дітям свою ласку, тепло свого серця. Викладала російську мову багато років, вона зуміла закохати в красу слова не одне покоління учнів.
Перша вчителька – це квітка у снах маленьких вихованців, яка цвіте і приваблює своїм сяйвом дітей.
Перший раз у перший клас – вчителі молодших класів найважливіші у житті учнів. Від літери до літери, від слова до слова, від речення до речення, мандрували учні дорогами знань з дорогими вчителями: Ногою О. О., Купріяновою М.М., Бубликовою М. Ю., Веперецькою Г. В., Фрединською Л.В., Федоренко Н. Ф.
Терплячі, мудро, по – материнські, вчили любити Батьківщину, поважати  матір та батька, оберігати рідний край.
Інтелектуальна сила педагогів булла настільки високою, що всього за декілька років навчальні кабінети стали взірцем для шкіл області.
В 1967р. з Болгарії прибула на екскурсію група болгарських товаришів для того щоб перейняти досвід, використання на уроках технічних засобів навчання.
Окремо хочеться згадати вихователів, які вдень і вночі віддавали тепло свого серця вихованцям  нашої школи.
Катерина   Василівна Добрицька – пройшла шлях від пралі до вихователя. Закінчивши вуз енергійно взялася до виконання своїх обов'язків, без неї не проходив ні один захід в школі: чи то ремонт, чи то веселі дитячі посиденьки.
30 років     віддала школі, науковий співробітник краєзнавчого музею Н. Ю. Куделя.
Дітей в школі любила як своїх рідних. І працелюбних і лінивих, цілеспрямованих і вередливих. Всіх Наталія  Юріївна обігрівала ласкою і любов'ю, своїм великим материнським серцем.
Е. С. Грон – вчитель фізики, завуч, директор. Послідовник ідей В. Я. Ноги, прекрасний спеціаліст, мудрий вчитель, вимогливий керівник. Учив дітей пізнавати світ, а разом з тим і самих себе, привчав мислити нестандартно, аналізувати життєві ситуації, бути співчутливим до чужого горя, уважним до слабких та немічних.
Але життя не стоїть на місці, роки відлітають вирієм у небуття.
З 1979р., В. Я. Нога – організатор і директор краєзнавчого музею. Створив любительську кіностудію «Пам'ять», де було створено більше, як 100 фільмів.

Наше сьогодення, це директор школи Ковальська К. Б. та колектив однодумців, в якому працюють талановиті педагоги. Серед них є вчителі – методисти, старші вчителі, вчителі з вищою кваліфікаційною категорією.

Тема уроку: Єгипет – дарунок Нілу.(Урок мандрівка)

 Мета уроку: шляхом проведення рольових ігор та захисту творчих проектів на вивчену тему закріпити та узагальнити знання учнів з теми “ Давній Єгипет ”.

Цільові завдання: навчати учнів порівнювати особливості розвитку Єгипту в різні часи та характеризувати сучасне становище країни;поглибити знання учнів про Давній Єгипет шляхом дослідження і створення творчих проектів на заздалегідь обрані з запропонованих тем для робіт;перевірити вміння учнів правильно оперувати засвоєними поняттями та термінами.
 Очікувані результати: після уроку учні зможуть:
Правильно застосовувати відлік років до нашої ери, називати час утворення та хронологічні межі історичного розвитку держави в Єгипті;
Визначати особливості розвитку Єгипту;
Доводити правильність власної думки, використовуючи набуті знання;
Розповідати та захищати створений самостійно творчо – дослідницький проект по вивченій темі;
Характеризувати окремі історичні особистості, пов’язані з історією Давнього Єгипту;
Застосовувати та пояснювати на прикладах поняття і терміни.
Обладнання: книжкова виставка, контурні карти, атлас, ілюстрації, мультимедійна презентація.
Вид уроку: повторювально-узагальнюючий.
ХІД УРОКУ
І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП
Даний вид уроку потребує підготовчого етапу, коли на початку вивчення теми “Давній Єгипет” учні отримали запропонований перелік тем для створення творчо – дослідницьких проектів:

Давній Єгипет
Релігія в Давньому Єгипті
Загадки пірамід
Фараони Єгипту

Група юних дослідників Єгипту готує звіт про сучасне становище країни, характеризує економічне та політичне становище, вказує на особливості розвитку.
ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Налаштування на урок.
Слово вчителя:
Вправа «Суфійська притча. Крамничка можливостей.»
Питання до учнів: як ми можемо пов’язати цю притчу зі своїм життям?
Дорогі  діти ,сьогодні ,ми здійснимо мандрівку у часі. Помандруємо до
Стародавнього Єгипту.
Ми, сьогодні, будемо вирішувати історичні задачі. Грати в історичні ігри, захищати проекти, переглянемо електронну презентацію та підведемо підсумки у вивченні даної теми.
Учитель знайомить учнів з куточком Єгипту, де розміщено різні джерела інформації про Єгипет.
Слово вчителя:
Проведемо історичну розминку. Згідно вашого домашнього завдання, ви повторювали все вивчене про країну Давній Єгипет. Саме тому зараз вам пропонується  назвати речі своїми іменами.
Ім’я бога сонця в Єгипті ( Ра ) .
Назва єгипетської столиці періоду Середнього царства ( Фіви ).
Ім’я бога потойбічного царства ( Осіріс ).
Назва єгипетської столиці за часів правління Ехнатона ( Ахетатон ).
Ім’я фараона, який ліквідував усі реформи Ехнатона і повернув столицю в Мемфіс ( Тутанхамон ).
Слово вчителя:
А зараз пригадаємо основні моменти історії Давнього Єгипту, використовуючи в разі потреби атласи чи контурні карти. Даємо відповідь на ключове запитання: як географічне положення вплинуло на розвиток господарства?
Зупинка №1
ГЕОГРАФІЧНА (Слайд №1)
Де знаходилась країна Давній Єгипет?
Яка найбільша річка в Єгипті?
Як називається місце куди впадає річка Ніл?
Учні дають відповіді на питання і виясняють, що річка Ніл вплинула на життя єгиптян і на їхній спосіб життя.
Зупинка №2.(Слайд №2)
БІОЛОГІЧНА
На слайді зображені рослини і тварини, які ростуть в Єгипті. Завдання учням, які рослини і тварини зображені, а яких немає.
Зупинка №3 (Слайд №3)
ДЕРЖАВНА
На дошці написано термін держава, які асоціації виникають в учнів з цим словом?
Д - документ
Е
Р - робота, раби
Ж - жрець
А - анубіс
В – вільні общинники
А – фараон
Ключове запитання: довести на прикладах чи була в Єгипті держава?
Зупинка№4(Слайд №4)
ФАРАОН – «ВЕЛИКИЙ ДІМ»
Учням ставляться питання.
1.                    Що таке династія?
2.                    Як відносилися єгиптяни до фараона?
Гра «Що зайве?»
На дошці записані терміни, слова, які характеризують владу фараонів в Єгипті. Визначити, яке слово є зайвим?
1.                    Фараон, гробниці, червоно – біла корона, Мемфіс
2.                    Номарх, армія, держава, полонені
3.                    Ехнатон, Нефертіті, Хатшепсут, Рамзез ІІ, Тутмос ІІІ.
Зупинка №5(Слайд №5)
Жук скарабей.
1.                    Чому єгиптяни обожнювали тварин?
2.                    Яких тварин вони асоціювали з богами?
Лев – богиня війни Сохмет.
Ібіс – бог мудрості та письма Тод.
Баран – бог гончарного кругу Хнум.
Корова – богиня краси та кохання Хатор.
Кішка – богиня Бастет – богиня врожаю.
Крокодил – бог Нілу Собк.
Зупинка №6 (Слайд №6)
ПІРАМІДИ – ГРОБНИЦІ ФАРАОНІВ.
Учні діляться на дві групи, отримують різні джерела інформації: книги, газети, журнали. За допомогою джерел інформації скласти розповідь із 3-5 речень, яких про сучасні піраміди, про їх відкриття та дослідження.
Зупинка №7 (Слайд №7, 8)
ОСНОВНІ ЗАНЯТТЯ ЖИТЕЛІВ ЄГИПТУ
За джерелами в підручнику ст. 52 і 54 даємо відповіді на питання: яке заняття в Єгипті цінувалося найкраще?
Зупинка №8 (Слайд №9)
ЗАХИСТ МІНІ – ПРОЕКТІВ НА ТЕМУ:
Давній Єгипет.
Релігія в Давньому Єгипті
Загадки пірамід
Фараони Єгипту
Група дітей виходить до дошки і захищає власні проекти. В кінці захисту проектів учитель оголошує інформацію про оцінки.
Зупинка №9 (Слайд №10,11,12)
Вчитель знайомить учнів із сучасним Єгиптом.
СУЧАСНИЙ ЄГИПЕТ
Назва: Єгипет або Арабська Республіка Єгипет.
Держава в Пн. Африці на Синайському півострові,
на узбережжі Середземного та Червоного морів.
Площа: 1 000 450 км 2.
Населення:  69 537 000 чол.
Столиця: Каїр.
Найбільші міста: Алексанрія, Ель – Гіза, Порт – Саїд, Суец.
Форма правління:  республіка.
Голова держави:  президент.
Релігія:  іслам.
Грошова одиниця: єгипетський фунт.
Єдина річка: Ніл.
Має запаси нафти, природного газу, залізної руди, фосфатів, марганцю, цинку, свинцю.
Це аграрно-індустріальна країна.
Вирощують довговолокнисту бавовну, рис, кукурудзу, пшеницю, цукор. В тваринництві переважає велика рогата худоба та птиця.
В промисловості розвинуті галузі: текстильна, швейна, харчова, чорна та кольорова металургія, машинобудування, нафтопереробка.
Великий прибуток дає туристична галузь, бо мільйони іноземців їдуть в Єгипет, щоб побачити його дива.
ІV. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ
Слово вчителя:
Отже, в Єгипті сформувалася одна з перших цивілізацій. Фактично вся історія Стародавнього світу – це історія перших цивілізацій. Пригадайте, що таке “цивілізація”, яке значення має цей термін?
(Кілька учнів дають визначення)
Чи всі згодні, що в Єгипті була одна з перших цивілізацій? Зараз, використовуючи роздані вам пам’ятки про складові частини - ознаки цивілізаційного розвитку, дайте вашу конкретну відповідь.
(Використання інтерактивного методу “Займи позицію” – “ТАК” чи “НІ”)

(Учні обґрунтовують свою думку)

Слово вчителя:
Сьогодні ми ще раз пройшлися вивченими сторінками історії Давнього Єгипту і внесли щось нове у вже набуті вами знання з даної тематики. Ми довели, що єгипетська історія складова частина всесвітньої історії. А створення творчо – дослідницького проекту спонукало вас до пошукової діяльності та розвинуло ваші художні смаки та навики.
А зараз, згідно обраних вами завдань на даний урок, скажіть, чи ви досягли поставленої мети?
( Кілька учнів дають відповідь)
Вчитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці, коментуючи кожну та нагадує оцінювання за творчі проекти.
V. ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ

Слово вчителя:

Намалювати малюнки на тему: «Повсякденне життя стародавніх єгиптян».